Senior School Staff Directory

Loretto School Senior Leadership Team

Graham R. W. Hawley Headmaster
Linda Cessford Head of Operations
David Pierce Interim Deputy Head (Senior School)
Andrew Dickenson Head of Junior School

Loretto Senior School Teaching Staff and Assistants

Rachel Abbie Hockey Coach
Emily Alexander Geography and Geology
Craig Anderson Music (Brass)
Edward Barker Head of History and Politics
Chris Baxter Music (Piano)
Andrew Binikos Head of Rugby, Housemaster (Seton)
Elodie Blicq French Assistant
Madeline Bonner Art, Assistant Head (Pastoral, Child Protection Co-ordinator)
Seonaid Boyd Science and Psychology
Tom Brautigam History
David Bruce Music (Guitar)
Ann Buchanan Head of Art and History of Art
Elizabeth Bull Mathematics, Head of Form Four and Form Five
James Burnet Head of Modern Languages
Charlotte Cadzow Art (Ceramics)
Margarita Campbell Modern Languages 
Nina Capaldi Art Technician
Grace Coates Teacher of English
Chanel Cooper Senior Science Technician
Jenny Danks Geography, Duke of Edinburgh Co-ordinator
Helen Day Head of English and Drama, Head of Higher Education, Head of Sixth Form
Rachael Delaney Support for Learning, Head of Form Two
Dennis Dickinson Geography
Paul Dunn Mathematics
Silvia Feria Modern Languages
Graham Findlay Mathematics
Ian Fox Head of Physics, John Muir Award
Shelagh Fuller Music (Cello, Piano)
Monique Galloway Modern Languages
Louisa Gawn Music (Bassoon, Flute, Piano and Music Theory)
Zak Gibson English
Clare Gillan English and Drama
Keith Grant Chemistry
Geoff Harbison Business Studies and Economics, Housemaster (Hope), Life Skills Co-ordinator
Cameron Henderson Religious Studies, Housemaster (Pinkie)
Andrew Henshaw Artistic Director
David Hinchliffe Head of Cricket, Assistant Housemaster (Pinkie)
Lucy Hodgson English and Drama
Terri Hughes Head of Outdoor Pursuits, Assistant Housemistress (Holm)
Nicola Kendall Music (Percussion), Instrumental Co-ordinator
Barbara Knox History and Politics, Housemistress (Holm)
Marjory Lagemaat Mathematics
Dan Lee Head of Computing
Carol Lekkas Head of English as a Second Language, Overseas Pupil Co-ordinator
Anna Lopez Modern Foreign Languages Assistant
Jennifer Macdonald Support for Learning
Shelley Marshall Music (Saxophone and Clarinet)
Sarah Massey Head of Music
Caitlin Mcgillivray Music (Singing)
Adam Mckinlay Director of Golf
Kate Mcmillan Head of Geography, Geology
Mike Mcritchie English as a Second Language
Carole Melrose Music (Double Bass)
Callum Milne Head of Hockey
Fiona Monk Head of Economics and Business Studies
Isabella Morton Mandarin
Paul Neal Physics
Angus Oatts Sports Coach, Assistant Housemaster (Seton)
Andrea O’Connor Religious Studies, Housemistress (Balcarres)
Faissal Orm Head of Chemistry
Max Outram Sports Coach, Assistant Housemaster (Hope), Head of Third Form
Nick Overfield Librarian
Shelley Patterson French and Spanich
Paolo Pironi Science Technician
Colin Pryde Pipe Major and Instructor
Gary Reid Head of Academic PE
John Riley Music (Organ)
Wilma Ross Head of Support for Learning
Elspeth Scott Art and History of Art 
Finlay Smith Music (Violin)
Fiona Tattersall Biology and Psychology, Assistant Housemistress (Balcarres)
Claire Thomas Music (Singing)
Alistair Thompson Head of Biology
Lauren Thomson Music (Drumming)
Michael Topping Biology, Assistant Head (Academic)
Gareth Vile Latin
Scott Walsh Music (Snare Drum)
Robin Watson English
Jason White Director of Sport
Ella Wood Girls Sports Coach
Ged Woolley Contingent Commander of the CCF, Duke of Edinburgh Co-ordinator
Sean York Mathematics
Heather Yule Music (Harp)